Karta kredytowa – wygoda dla każdego.

Artykuły

Czym jest karta kredytowa?

W dzisiejszych czasach płatności kartą są już na porządku dziennym. Kartami płatniczymi posługują się niemal wszyscy, wliczając w to dzieci i seniorów. Nie zawsze jednak karta debetowa wydawana do rachunku bankowego jest wystarczającym rozwiązaniem. Karta kredytowa zwiększa naszą swobodę wydatków, a jednocześnie ułatwia nad nimi kontrolę.
 

Karta kredytowa to karta płatnicza, która umożliwia nam skorzystanie z kredytu udzielanego przez bank. Wysokość kredytu zależy od naszych dochodów oraz historii kredytowej. Ponieważ banki ustalają wysokość limitu dla swoich klientów, oferta może różnić się w zależności od instytucji. Może się też zdarzyć, że jeden z banków nie przyzna nam karty kredytowej, a drugi nie będzie widział przeszkód w podpisaniu z nami umowy. Należy pamiętać, że kredyt zaciągany za pomocą karty należy terminowo spłacać, żeby uniknąć dodatkowych kosztów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku kredytu zaciąganego przy płatności kartą banki oferują nam bezodsetkowy okres rozliczeniowy, jest to zwykle 30 dni, podczas których możemy spłacić zobowiązanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, chociaż na spłatę zobowiązania mamy zwykle 50 dni. Co ważne czas na spłatę kredytu bez odsetek kończy się zwykle w ustalonym dniu miesiąca, np. 26, oznacza to, że jeśli zapłacimy kartą 27 dnia poprzedniego miesiąca mamy 30 dni na spłatę bez odsetek, a jeśli 15 dnia danego miesiąca, już tylko 10. Przy pomocy karty kredytowej można płacić za tradycyjne zakupy i usługi oraz za te zamawiane przez internet. Istnieje także możliwość wypłaty gotówki, jednak jest to zazwyczaj obciążone dodatkowymi opłatami. Co ciekawe przy użyciu karty można zapłacić także mandat, dzięki czemu w tak nieprzyjemnej sytuacji unikniemy wycieczek na pocztę i stania w kolejkach.

Kiedy karta kredytowa powinna pojawić się w Twoim portfelu?

Jeśli potrafimy odpowiedzialnie planować wydatki — zawsze.

Korzystanie z tej formy płatności jest nie tylko bezpieczne i wygodne, ale też pozwala nam na dokonywanie płatności u sprzedawców, którzy wymagają użycia karty kredytowej np. podczas rezerwowania hotelu lub biletów lotniczych. Korzystając z karty kredytowej w sklepie, postępujemy dokładnie tak samo, jak używając karty debetowej, podczas zakupów online będziemy musieli podać:

– Imię i nazwisko posiadacza karty

– numer karty

– datę ważności karty

– kod CVV/CVC2, który znajdziemy na odwrocie.

Wszystkie dane potrzebne do dokonania płatności przez internet znajdziemy na karcie, z tego powodu nie należy udostępniać jej innym osobom, a w przypadku zgubienia jak najszybciej zablokować ją w banku.

Co istotne płacąc przy użyciu karty, zaciągamy kredyt, który chcąc uniknąć odsetek, terminowo spłacamy. Dzięki temu możemy aktywnie budować swój scoring kredytowy, co w przyszłości pomoże nam w uzyskaniu kredytu na dom, mieszkanie czy samochód.

O zamówieniu karty kredytowej warto pomyśleć także przy prowadzeniu firmy. Ta forma kredytu zwiększa swobodę przy podejmowaniu nagłych decyzji finansowych i ułatwia przetrwanie ciężkich czasów, które zdarzają się nie tylko osobom, które dopiero zakładają własną działalność gospodarczą.

Czy karta kredytowa jest droga?

Koszty, które poniesiemy w związku z posiadaniem karty kredytowej, mogą się różnić w zależności od banku. Z pewnością możemy się jednak spodziewać opłat za:

– wydanie karty

– korzystanie z karty – w tym przypadku banki zwykle określają warunki, które należy spełnić, by uniknąć dodatkowych opłat. Może to być np. kwota, jaką miesięcznie należy zapłacić kartą lub liczba transakcji, jakie należy przeprowadzić. Biorąc pod uwagę, że możemy korzystać ze środków przyznanych przez bank bez odsetek (pod warunkiem spłaty w określonym czasie), najdroższą formą korzystania z karty jest jej nieużywanie.

– wydanie duplikatu karty, np. w przypadku jej zniszczenia

– zmiany w naliczaniu cyklu rozliczeniowego

– obowiązkowe ubezpieczenie

Przed podpisaniem umowy z bankiem należy dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić nie tylko jakie opłaty w związku z wydaniem karty przewiduje bank, ale też jakie odsetki będą naliczane w przypadku nieterminowej spłaty.

Wygoda dla każdego.

Wbrew pozorom korzystanie z karty jest proste i nie musi być kosztowne. Wymaga jednak samodyscypliny w korzystaniu z kredytu oraz terminowych spłat. Jest to prosta i wygodna forma płacenia za zakupy i usługi, która dodatkowo zwiększa nasze szanse otrzymania wyższego kredytu w przyszłości.