Konto osobiste to produkt bankowy, który jest doskonale znany większości dorosłych Polaków. Klienci często nie zdają sobie sprawy, że nawet tak podstawowa usługa bankowa może przynosić dodatkowe korzyści, a źle dobrana oferta narazić na niespodziewane koszty. Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie? Czy warto szukać alternatywy dla dotychczasowego konta bankowego? Jak działa ranking kont osobistych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

Konto osobiste - co warto wiedzieć?

Konto osobiste, nazywane także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (w skrócie ROR), pozwala zarówno gromadzić środki finansowe, jak i prowadzić transakcje pieniężne. Jest to podstawowy produkt bankowy, dzięki któremu można:

 • wpłacać i wypłacać gotówkę (np. korzystając z karty debetowej)
 • wykonywać przelewy na inne konta (w tym szybkie przelewy, przelewy automatyczne i inne)
 • dokonywać płatności kartą bankową (debetową lub kredytową)
 • otrzymywać należności od innych
 • korzystać z dodatkowych funkcji, na przykład konta oszczędnościowego
 • prowadzić bankowość mobilną.

Posiadając konto osobiste, można także zlecać przelewy walutowe i zagraniczne. W tym celu wykorzystuje się numer IBAN posiadanego rachunku bankowego.

Rodzaje kont osobistych

W aktualnej ofercie banków można znaleźć wiele różnych kont osobistych – dostępne są zarówno konta dla młodzieży, konta dla małżeństw, konta walutowe, a nawet konta z dodatkowym oprocentowaniem. Konta bankowe zwykle są zakładane na czas nieokreślony, a otwarcie konta w nowym banku często wiąże się z dodatkowymi korzyściami.

Najlepsze konta w Polsce - jak działa ranking kont osobistych?

Ranking kont osobistych to przydatne i łatwe w obsłudze narzędzie, które pozwala na znalezienie wyłącznie najkorzystniejszych ofert kont osobistych w Polsce. Korzystanie z rankingu jest niezwykle proste! Na samej górze listy znajdują się te konta bankowe, które według naszych ekspertów posiadają najbardziej atrakcyjną ofertę – czy to ze względu na trwającą promocję, czy brak dodatkowych opłat.

Z naszego rankingu korzystają osoby, które poszukują kuszących promocji bankowych, nie są zadowolone z oferty swojego aktualnego banku lub chcą sprawdzić, czy mogą liczyć na jeszcze lepsze warunki niż dotychczas. Nasz ranking jest zawsze dopasowany do obecnej sytuacji na rynku i przedstawia wyłącznie sprawdzone informacje.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Wybór najlepszego konta osobistego nie musi być trudny! Ogromna liczba ofert sprawia, że czasami o ostatecznym wyborze decydują niuanse. Wybierając konto osobiste dla siebie, warto przeanalizować kilka podstawowych kwestii:

 • cel założenia konta: darmowe konto osobiste, konto dla pary, oprocentowane konto bankowe, a może konto dla nastolatka? To, jaką funkcję ma pełnić konto osobiste, powinno być głównym kryterium wyboru spośród dostępnych opcji.
 • główne funkcje: darmowe wypłaty z bankomatu, nieograniczone przelewy, brak opłat za wydanie karty, wygodna aplikacja mobilna? Warto upewnić się, że nowe konto będzie dopasowane do stylu życia klienta.
 • dodatkowe promocje: zwrot gotówki cashback, premia za założenie konta, bony na zakupy, zniżki do ulubionych sklepów? Banki prześcigają się w oferowaniu kuszących promocji, z których może skorzystać każdy nowy klient.

Jak założyć konto osobiste online?

Założenie konta osobistego online jest wygodne i co najważniejsze, bardzo proste. Najtrudniejszym krokiem jest z pewnością wybór najlepszej dostępnej oferty, ale tu z pomocą przychodzi nasz ranking kont osobistych. Dla wygody naszych czytelników wyselekcjonowaliśmy tylko najlepsze opcje. Jak założyć konto osobiste przez Internet?

 1. Sprawdź nasz ranking kont osobistych i znajdź ofertę, która jest najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb – zwróć uwagę na aktualne promocje i ewentualne koszty.
 2. Przejdź na stronę banku bezpośrednio z naszej strony.
 3. Dokładnie przeczytaj regulamin rachunku, jeśli cokolwiek jest dla Ciebie niejasne, nie wahaj się zadawać pytań.
 4. Wypełnij formularz rejestracyjny, podając swoje podstawowe dane osobowe i poczekaj na odpowiedź banku.
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami, podpisz umowę z bankiem i ciesz się nowym kontem osobistym założonym bez wychodzenia z domu!

Konta osobiste: opłaty i koszty

Jako klienci przyzwyczailiśmy się do darmowych rachunków bankowych. Tworząc nasz ranking kont osobistych, zwróciliśmy szczególną uwagę na te produkty, które są pozbawione dodatkowych opłat i kosztów lub w łatwy sposób pozwalają na ich uniknięcie (np. poprzez dokonanie jednej transakcji w miesiącu). Najkorzystniejsze oferty znajdziesz na samej górze naszej listy.

Przed podpisaniem umowy i założeniem konta osobistego, należy zawsze zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, w której znajdują się informacje o wszystkich ewentualnych kosztach. Najczęściej spotykane to:

 • opłata za prowadzenie rachunku
 • wydanie karty płatniczej
 • korzystanie z karty płatniczej
 • opłata za przelewy
 • wypłaty z bankomatów.

Dzięki skorzystaniu z najbardziej atrakcyjnych ofert można bez większego wysiłku cieszyć się kontem bankowym za 0 złotych. Z drugiej strony, jeśli bank niespodziewanie podniesie opłaty za niektóre usługi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść swój rachunek do innego banku, który oferuje korzystniejszą ofertę.

Dlaczego warto zaufać FinGuru?

Stronę FinGuru tworzy zespół ekspertów z dziedziny finansów oraz finansów osobistych. Analizujemy i oceniamy różne produkty finansowe dostępne online. Udostępniamy wyłącznie rzetelne i aktualne informacje, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą z łatwością uniknąć nieuczciwych i niekorzystnych ofert.

Ranking kont osobistych FinGuru jest regularnie aktualizowany. Stanowi cenne źródło informacji dla wszystkich osób, które planują założyć nowe konto, chcą zmienić dotychczasowy bank lub szukają interesujących promocji bankowych.

Ranking kont osobistych - pytania i odpowiedzi

1. Czy istnieją darmowe konta osobiste?

Darmowe konta osobiste to jedne z najpopularniejszych ofert bankowych. Polskie prawo bankowe gwarantuje klientom dostęp do darmowych kont osobistych, a banki mogą jedynie naliczać opłaty za dodatkowe usługi. Tych opłat również można z łatwością uniknąć i prowadzić rachunek bankowy zupełnie za darmo.

2. W jakim banku najlepiej założyć konto?

Oferty kont osobistych zmieniają się regularnie, dlatego nie jest trudno znaleźć lepszą alternatywę dla konta, które było wyjątkowo atrakcyjne kilka tygodni temu. Warto być na bieżąco i śledzić nasz ranking kont osobistych, aby sprawdzić, jaki bank oferuje obecnie najlepsze konto osobiste.

3. Czy mogę założyć konto osobiste przez Internet?

Tak. Większość banków umożliwia założenie konta osobistego bez wychodzenia z domu. W niektórych przypadkach umowa jest dostarczana do nowego klienta przez kuriera, a w innych, jest możliwość założenia konta osobistego na selfie.

4. Czy można mieć kilka kont osobistych w różnych bankach?

Tak, nie ma żadnych ograniczeń co do ilości posiadanych kont bankowych. Warto jednak pamiętać, że najczęściej w jednym banku można mieć tylko jedno konto osobiste (w odróżnieniu od kont oszczędnościowych, których można mieć kilka).