Rozwój firmy – wiele możliwości także dla nowych przedsiębiorców.

Artykuły

Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na założenie działalności gospodarczej. Często robimy ten krok pod wpływem chwilowego braku zatrudnienia, nacisków pracodawcy lub jeśli, mamy szczęście, po odkryciu dobrego pomysłu na biznes, który faktycznie sprawdza się, szczególnie w początkowym etapie działania firmy. Niezależnie od tego, co skłoniło nas do założenia własnego biznesu prędzej czy później okaże się, że dotychczasowa formuła wyczerpuje się, lub przestajemy odczuwać satysfakcję z osiąganych do tej pory wyników i przychodzi czas na rozwój firmy.

Czego potrzebujemy, żeby zapewnić sobie rozwój firmy?

Żeby nasza działalność mogła działać, przynosić zyski i się rozwijać musimy ją przede wszystkim ukierunkować. Jeżeli nawet nasz początkowy pomysł nie okazał się strzałem w dziesiątkę, w każdej chwili możemy dokonać zmiany we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i dodać kolejne obszary działalności. Chociaż nie jest to ani kosztowne, ani czasochłonne pamiętajmy, żeby dobrze przemyśleć ten krok i postarać się zrobić dobry biznesplan. Decyzja o tym, w jakim kierunku zdecydujemy się poprowadzić rozwój firmy, będzie miała wpływ na to, z jakich źródeł finansowania będziemy mogli skorzystać. A bez pieniędzy rozwój biznesu jest niestety niemożliwy.

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje?

Na szczęście pieniędzy na rozwój firmy nie musimy zawsze wykładać z własnej kieszeni, chociaż jeśli je mamy często tak jest najłatwiej i najszybciej. W przypadku gdy chcemy rozwijać swój biznes, pośpiech może okazać się złym doradcą, dlatego czasem dobre przygotowanie, jakiego wymaga skorzystanie z funduszy czy grantów, może okazać się elementem kluczowym dla naszego późniejszego sukcesu. Niezależnie od zasobności naszego prywatnego lub firmowego portfela możemy skorzystać z dotacji unijnych i państwowych, konkursów grantowych, kredytów lub pożyczek. Planując duże inwestycje, warto pamiętać także o możliwościach, jakie daje leasing.Poszukując pieniędzy na rozwój firmy, powinniśmy dobrze zapoznać się z aktualnymi przepisami i ofertami, a te często się zmieniają. Warto jednak poświęcić temu trochę czasu lub zlecić to specjalistom, ponieważ często chodzi o wsparcie w wysokości setek tysięcy złotych i więcej. Żeby dostać pomoc, musimy dobrze znać swoją działalność. Dobrze jest sprawdzić na przykład czy jesteśmy uprawnieni do korzystania z pomocy publicznej i czy w związku z tym nie możemy liczyć na zwolnienie z podatku w ramach pomocy na rozpoczęcie nowej inwestycji.

Dla przedsiębiorstw reprezentujących różne gałęzie gospodarki przygotowane są zwykle różne konkursy lub dotacje. Co ciekawe niektóre źródła finansowania obejmują tylko wybrane obszary, np. Polskę wschodnią, czasami korzystne może okazać się przeniesienie lokalizacji naszej inwestycji tak, żeby uzyskać większą pomoc w jej sfinansowaniu, zatrudnieniu pracowników czy przeszkoleniu kadry.

Jak rozwijać firmę?

Tworząc biznes, zwykle myślimy o jego długotrwałym zrównoważonym rozwoju, chociaż pomysły na dynamiczne i szybkie skoki po sukces towarzyszą chyba każdemu przedsiębiorcy. Przede wszystkim rozwijając swoją działalność, powinniśmy być cierpliwi i gotowi na porażki. Nasz biznes nie działa w warunkach symulowanych ani w żaden inny sposób odciętych od rzeczywistości. Jako mali, często początkujący przedsiębiorcy nie mamy możliwości wpływania na ruchy rynku, w związku z tym właściwie nie jest możliwe, by towarzyszyły nam wyłącznie sukcesy. Dlatego dobrze, żebyśmy stale pamiętali o tym, by inwestować ostrożnie. Zdarzają się jednak okazje, gdy mamy możliwość skorzystania z nagłych zmian na rynku, mamy pomysł, warunki nam sprzyjają, brakuje jedynie gotówki. W takich sytuacjach możemy ratować się kredytem lub pożyczką w celu zdobycia kapitału na inwestycję.