Pożyczka prywatna

Artykuły

Pożyczka prywatna pomocna, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki

Lockdowny spowodowane przez koronawirusa, sprawiły, że większość czasu, spędziliśmy we własnych domach. Teraz gdy koronawirus zdaje się odpuszczać, możemy opuścić nasze domostwa, udając się na wymarzony urlop. Koronawirus nie tylko zabrał nam czas, który mogliśmy inaczej spożytkować, ale również dało się go odczuć w naszych portfelach. Skąd pozyskać dodatkowe środki, które można przeznaczyć na wakacje? Pożyczka prywatna jest idealną formą pozyskania pieniędzy na wakacyjny wyjazd!

Z tego artykułu dowiesz się:

Pożyczka prywatna – czy pozyskane pieniądze można przeznaczyć na wakacje?

Pożyczka prywatna, czy pożyczki trafiają do BIK?

Całkowity koszt pożyczki, czym jest?

Składowe całkowitego kosztu pożyczki

Umowa pożyczkowa, na co zwrócić uwagę?

Pożyczka prywatna – czy pozyskane pieniądze można przeznaczyć na wakacje?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest krótka – tak! Pożyczka prywatna jest sposobem pozyskania pieniędzy, który nie zobowiązuje Cię, abyś dysponował środkami, tylko w konkretnym celu. Jeżeli marzy Ci się wyjazd nad morze, nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby sobie na niego pozwolić, pożyczka prywatna przybliży Cię ku realizacji Twojego marzenia. Środki, które pozyskasz dzięki pożyczce prywatnej oraz ich wydatkowanie, są Twoją całkowicie indywidualną sprawą.

Pożyczka prywatna, czy pożyczki trafiają do BIK?

Staranie się o nawet niewielką pożyczkę ratalną, może skutecznie podnieść nasz scoring kredytowy. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie posiadają żadnej historii kredytowej. Zaciągniecie nawet niewielkiego zobowiązania oraz spłacenie zadłużenia terminowo, pokazuje naszą wiarygodność. 

Nie wszystkie pożyczki pomijają bazy BIK, czy KRD. Na rynku istnieją podmioty udzielające pożyczek, które współpracują z bazami informacji gospodarczej. Pamiętaj jednak, aby wszystkie decyzje pożyczkowe, które podejmujesz, tym samym zobowiązując się do spłaty jakiegokolwiek zadłużenia, były przemyślane!

Całkowity koszt pożyczki, czym jest?

Całkowity koszt pożyczki składa się na wszelkie koszty, jakie zobowiązany jest ponieść pożyczkobiorca, mające związek z podpisana umową pożyczkową. Bardzo ważne jest rozróżnienie pewnych pojęć, które brzmią podobnie, lecz oznaczają zupełnie inne rzeczy. Ważne jest odróżnienie całkowitej kwoty pożyczki od całkowitego kosztu pożyczki. 

Pierwsze oznacza tzw. sumę realnie pożyczoną, drugie pojęcie odnosi się do środków. Jakie musimy spłacić poza całkowitą kwotą pożyczki. Trzecim pojęciem, które powinno pojawić się to całkowita suma do spłaty, będąca połączeniem dwóch powyższych. Przed podpisywaniem jakiekolwiek umowy pożyczkowej, powinniśmy brać pod uwagę te pojęcia oraz rozeznać się, ile pieniędzy musimy zwrócić. Pominięcie tego etapu na poziomie wnioskowania, może budzić później niemiłe zaskoczenie, związane z faktyczną wysokością kwoty, jaką musimy oddać.

Składowe całkowitego kosztu pożyczki

Możemy wyszczególnić kilka elementów, które składają się na całość całkowitego kosztu pożyczki. Między innymi:

  • wysokość oprocentowania,
  • opłata za rozpatrzenie wniosku,
  • prowizja,
  • opłata zabezpieczeniowa,
  • odsetki,
  • opłata związana z przygotowaniem umowy,
  • opłata administracyjna,

Szczególną opłatą może być tzw. koszt obsługi w domu klienta. Dotyczący tych firm pożyczkowych, które oferują załatwienie wszelkich formalności poza siedzibą przedsiębiorstwa pożyczkowego. Opłata zawiera również dostawę gotówki dla konsumenta. Przedsiębiorstwa, które oferują pożyczki pozabankowe, nie są zobowiązane do stosowania powyższych opłat. Zależy to tylko od indywidualnego podejścia danej firmy. Jeżeli chcemy uniknąć przepłacania ze względu na obsługę naszego wnioskowania pożyczkowego, powinniśmy skorzystać z rankingu pożyczek, który umożliwi nam porównanie ofert oraz wybranie najdogodniejszej dla nas.

Umowa pożyczkowa, na co zwrócić uwagę?

Zasadą ogólnie znaną, którą powinniśmy stosować względem wszelakich zawieranych przez nas umów to przede wszystkim – uważne czytanie! Zwracajmy również uwagę na tzw. drobny druczek, często właśnie ten sposób może być wykorzystany, aby umieścić niekorzystne dla nas ustalenia. Szczególne zainteresowanie, powinny wzbudzić punkty, gdzie poruszane są kwestie kosztów dodatkowych, opłat, odsetek za opóźnienia.

Pamiętajmy, że koszty postępowania upominawczego mogą być również bardzo istotne w przypadku, gdy będziemy mieli problem ze spłatą zadłużenia. Postępowanie upominawcze oraz koszty z nim związane obejmują przede wszystkim listy, telefony, często także e-maile. Mogą być one bardzo kosztowne, dlatego powinniśmy wystrzegać się opóźnień, gdy spłacamy zadłużenie. 

Takie podejście sprawi, że nasza zdolność kredytowa nie ucierpi. Nie będziemy również narażeni na wysokie opłaty oraz ryzyko spłaty dodatkowych odsetek. Pamiętajmy, pożyczka prywatna jest dobrym sposobem na ekstra środki, ale bardzo ważne jest, aby zaciągnięte zadłużenia spłacać terminowo. Unikniemy tym samych niemiłych dla nas konsekwencji.

Leave a Comment